AWARDS

WINNERS AND SPECIAL MENTIONS OF SHORT OF THE YEAR - SPRING 2023

• BEST SHORT FILM OF THE YEAR SPRING: A TRAVERS, by Marine Hervé (France, 2022, Narrative, 20’)

• BEST FICTION SHORT FILM: BRASSE COULÉE, by Régis Granet (France, 2021, Narrative, 22’)

• BEST DOCUMENTARY SHORT FILM: À LA PORTE DE PARIS, by Matthias Eyer (France, 2021, Documentary, 20’)

• BEST ANIMATION SHORT FILM: CAMOUFLAGE, by Remco Polman (Netherlands, 2021, Animation, 20’)

• BEST EXPERIMENTAL SHORT FILM: BLESSING IN DISGUISE, by Kevin Koch & Emma Holzapfel (Germany, 2021, Animation & Documentary, 5’)

• BEST MUSIC VIDEO: HABITAT, by Leeuw van Moerkerken (Netherlands, 2021, Music Video, 3’)

• AUDIENCE AWARD: TBA

SPECIAL MENTIONS PROMOFEST:

A FLEUR DE L'EAU, by Naomi Giolito (France, 2021, Animation, 3’)
A SUNDAY IN PORTSMOUTH, by Sigurd Kølster (Denmark & United Kingdom, 2022, Narrative, 24’)
AMY & I, by Bastiaan Rook (Netherlands, 2022, Narrative, 8’)
ÁNGELA, by Benjamin Berger (Chile, 2022, Narrative, 18’)
ANOTHER ONE FOR DADDY, by Eszter Kajlik (Hungary & Romania, 2021, Animation & Documentary, 2’)
ART NOUVEAU PHANTASMAGORIA (ROOFTOP CONCERT), by Oksana Bronevitckaia (Russia, 2022, Animation, 6’)
AS DE TRÈFLE, by Henri Kebabdjian (France, 2021, Narrative, 9`)
AYOR, by Tom Bakker (Netherlands, 2021, Narrative, 12’)
BANG, by Albatros Gonzalez (Colombia, 2021, Narrative, 14’)
BOLZMANN, by Janis Westphal (Germany, 2021, Narrative , 30’)
BUG, by Abel Bos (Belgium, 2022, Narrative, 15’)
ÇA Y EST!, by Ariadna Sionta (France, 2022, Narrative, 15’)
CALL CENTER, by Eszter Kajlik (Hungary, 2021, Animation, 2’)
CHARYBDIS, by Margaux Taïlamé (France, 2021, Animation, 11’)
CLARA DE HUEVO, by Andrea Treszczan & Sol Infante (Uruguay, 2021, Narrative, 14’)
COINS, by Nicole Huminski (Germany, 2021, Narrative, 9’)
DONBAS DAYS, by Philipp Schaeffer (Germany, 2022, Documentary, 16’)
EL VIAJERO, by Fabio Bonvicini (Spain, 2022, Animation, 6’)
ENRIQUETA, by Valeria Dana (Argentina, 2022, Documentary, 13’)
EVEREST, by Lucas Stoll (France, 2022, Narrative, 8’)
GATA BATA, by Katherina Harder (Chile, 2021, Music Video, 3’)
HIGHLIFE, by Manuel Fernandez Montero (Mexico, 2022, Animation, 6’)
HIJOS DE MAYO, by Dani Solaguren (Spain, 2021, Narrative, 19’)
ILUHA, by Greg Selyanov (Russia, 2022, Narrative, 14’)
JOUR BLANC, by Félice Ronzon (France, 2022, Animation, 4’)
L'ANOMALIE TEMPORELLE, by Cédrick Spinassou (France, 2022, Narrative, 7’)
L'ATTENTE HÂTIVE, by Nathan Pierard (Belgium, 2021, Animation, 2’)
L'AU-DELÀ, by Daniel Maurer (Switzerland, 2021, Documentary, 10’)
LE FABULEUX DESTIN DU CINÉMA BEAUBIEN, by Geneviève Mallette (Canada, 2021, Documentary, 13’)
MAGIA NEGRA, by Almudena Vázquez (Spain, 2021, Narrative, 4’)
MI TURNO, by Jorju Latorre (Spain, 2022, Narrative, 4’)
MUNDOS PARALELOS, ACTOS DE VALOR, by Andrea Paula Peixoto (Colombia, 2021, Documentary, 13’)
OCTOPUS, by Catarina Sobral (Portugal, 2022, Animation, 8’)
ON THE GROUND, by Teilo Vellacott (United Kingdom, 2022, Documentary, 24’)
SHOT, by Martín Delfino Guevara (Spain, 2021, Narrative, 12’)
SWEET FREEDOM, by Dominic Wittrin (Germany, 2021, Narrative, 18’)
TEXT ME WHEN YOU GET HOME XX, by Niklas Bauer (Germany, 2022, Narrative, 10’)
THE POSTMAN, by Dan Braga (Germany, 2022, Narrative, 4’)
THE VERDICT, by Dora Jung (Serbia, 2021, Narrative, 14’)
TIGER IS STROLLING AROUND, by Anastasiia Falileieva (Germany & Ukraine, 2021, Animation, 12’)
TREN-TREN Y KAY-KAY - MITO COSMOGÓNICO MAPUCHE, by Camilo Rodriguez
& Claudio Pansera (Argentina, 2022, Animation, 4’)
UNA VIDA NORMAL, by Álvaro Menéndez (Spain, 2022, Documentary, 30’)
WHERE WAS I?, by Kae Bahar (United Kingdom, 2022, Narrative, 15’)
XATASTUJUT TEKIT: TIEMPO DE TRABAJO, by Iván Zamora (Mexico, 2022, Documentary, 20’)